Vårens aktiviteter inställda

På grund av rådande situation kommer tyvärr alla föreningens aktiviteter som innebär fysiska möten att ställas in fram till sommaren. Vi hoppas kunde återuppta aktiviteterna till hösten, möjligen med fler inslag i utomhusmiljö.

Fram tills dess så tänker vi oss att vi bedriver föreningen i en mer digital form. Gå gärna med i vår Facebookgrupp, dela med er av intressanta artiklar, tips och annat som skulle kunna vara intressant för alla våra medlemmar. Skicka gärna även in fotografier från de aktiviteter som föreningen haft under åren så kan vi lägga upp dem här på hemsidan.

Tipsa antingen genom vår facebook, via industrihistoria@gmail.com eller skriv en kommentar nedan.

1 kommentar

 1. Arne Thornberg

  Svenska Industriminnesföreningen, SIM (www.sim.se),
  ger via sin hemsida bra information om böcker, skrifter,
  miljöer, filmer mm över intressant industrihistoria.
  Där finns t ex följande film från ett stolt skånskt varv (!):
  industriarvet Öresundsvarvet i Landskrona 😊
  Kolla gärna tydliga gamla [1958] kortfilmen (24 min) via Din dator:
  https://www.filmarkivet.se/movies/byggandet-av-168an/
  Öresundsvarvet i Landskrona hade enligt Wikipedia år 1975 3.500 anställda
  och såldes 1982 för 1 kr (!). Varvet grundades år 1915 av Arthur Du Rietz…”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av cookies. mer information

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng